Για να αποφύγετε τον τραυματισμό των ευαίσθητων ούλων κατά το βούρτσισμα των δοντιών, είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε μια οδοντόβουρτσα με μαλακές ίνες και στρογγυλεμένες άκρες.
Η οδοντόβουρτσα Elgydium Clinic 15/100 είναι πραγματικά κατάλληλη γι’ αυτή την περίπτωση, καθώς έχει πολύ λεπτές και μαλακές ίνες. Προσέξτε ώστε να μην επιδεινώσετε τα υπερευαίσθητα ούλα χρησιμοποιώντας μια πολύ λειαντική οδοντόκρεμα.
Για να είναι αποτελεσματική χωρίς όμως να τραυματίζει τα ούλα, η κεφαλή της οδοντόβουρτσας πρέπει να κάνει κυκλικές κινήσεις σε όλες τις πλευρές των δοντιών. Επιπλέον, η οδοντόβουρτσα πρέπει να τοποθετηθεί με κλίση 45° προς τα ούλα, με τις άκρες των ινών να κοιτούν προς τις ρίζες των δοντιών.
Τέλος, τα δόντια πρέπει πάντα να βουρτσίζονται από τα ούλα προς την άκρη των δοντιών («από το ροζ προς το λευκό») για να μη χτυπούν οι ίνες την εύθραυστη γραμμή των ούλων.